
Проектът "Твоят час" се осъществява по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 "РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА 1"
Цели
Основна цел на проекта е създаване на условия за повишаване на потенциала на учениците и възможностите им за успешно завършване на средното образование чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище.
Специфични цели на проекта са:
- Развитие на уменията за учене, компетентностите, творческите и спортните способности на учениците в тематични области, които са извън включените в задължителната училищна подготовка;
- Преодоляване на образователните дефицити на учениците, които срещат затруднения в подготовката си по задължителните дейности в училище и повишаване на мотивацията им за учене;
- Повишаване на образователните постижения на учениците в определени научни области;
- Включване на по-голям брой ученици в извънкласни дейности посредством създаване на условия за провеждане на междуучилищни изяви и инициативи, при които ще се обединят образователните ресурси на повече училища;
- Превръщане на училището в по-привлекателно място за учениците, с което да се намали преждевременното им напускане на образователната система, и изграждане на по-висока увереност в собствените им сили, с което да се насърчи бъдещата им социална, професионална и личностна реализация;
- Създаване на ефективни механизми за участие на общността и родителите/близките на учениците в дейностите на училищата, с което ще се подпомогне изборът на ефективен набор от извънкласни дейности по интереси и дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците;
- Изграждане и прилагане на единен модел за обществен мониторинг на извънкласни дейности по интереси и на дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците, с което ще се осигури прозрачност на избора и провеждането им и разнообразие от възможности за развитие на способностите на учениците.
- Прилагане в извънкласните дейности на електронни/мултимедийни/продукти за постигане на достъпно знание, устойчивост на интересите на учениците и мотивираща, позитивна среда.
Индикатори
- Намаление на дела на преждевременно напусналите училище (ПНУ) от лицата на възраст между 18 и 24 г., включени в дейности по ОП: МОН ще отчита всяка година обхванатите ученици в дейности по процедурата.
- Дял на училищата, предлагащи дейности за повишаване мотивацията за учене, чрез развитие на специфични знания, умения и компетентности: 70%.
- Ученици, включени в дейности за повишаване мотивацията за учене, чрез развитие на специфични знания, умения и компетентности: 320 000.
УЧИЛИЩЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА ИЗВЪНКЛАСНИТЕ ДЕЙНОСТИ ВЪВ ВАРНЕНСКА ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ“ ЗА УЧЕБНАТА 2016 г./ 2017 г.
За стартирането на работата по Проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (Твоят час)“ – фаза 1, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, се проведоха анкетни проучвания за идентифициране на интересите и обучителните затруднения на учениците от гимназията.
В анкетно проучване участваха учениците от 8 ,9,10,11 и 12 клас. Пърночално те получиха разяснения, относно целите на проекта от класните ръководители. От направените анкетни карти се установи следното:
Учениците имат затруднения в областта на математиката, английски език, счетовоство, испански език и икономика на предприятието. Като дейности, в които имат желение да се включат и участват бяха посочени различни професионални направления свързани с икономиката и информатиката, а така също и с творчество и изкуството. Идентифираните дейности по интереси бяха в следните направления: кариерното ориентиране, биология и генетика, творчество и умения за общуване, успешни в бизнеса, за пътя на парите и финансово счетоводен анализ на паричните потоци, статистика, икономикс, декупаж, макроикономика, европейско право на АЕ и счетоводство и МСС на английски език. След установяване на желанията и интересите от страна на учениците, през ПС бяха представени резултатите и се отправи призив към колегите да се предложат дейности съответстващи на тези желения и потребности на учениците.
В резултат на проведените анкети и установени интереси и обучителни затруднения на учениците във Варненска търговска гимназия се проведоха индивидуални и групови разговори, беседи и други с ученици, учители и родители. Проведоха се родителски срещи, на които родителите бяха подробно запознат ис проекта и с това, какво предстои. На тези разговори се доуточняваха интересите и обучителните затруднения на учениците и начините за тяхното удовлетворяване от страна на училището.
След тези процедури се предложиха следните дейности като търсени от учениците на гимназията:
За преодоляване на обучителни затруднения
- Математика 8, 9 и 11 клас
- Испански език 8 клас
- Счетоводство 10 клас
- Английски език – 10 и 11 клас
- Икономика на предприятието
Дейности по интереси – идентифицирани като търсени от учениците
- Молекулярна биология и екология
- Генетика
- Приложна статистика
- Да творим с усмивка
- Успешни в бизнеса
- Кариерно ориентиране
- По пътя на парите
- Разказвай ми, слушам те
- Икономикс – бъдеще и минало в едно ново начало
- Счетоводство и МСС на английски език
- Макроикономическата политика в отворена икономика
- Европейско право на английски език
- Декупаж
- Реклама и графичен дизайн
- Дигитална фотография
- Машинопис и стенография